FRF a publicat pe site-ul oficial clasamentul Academiilor de Fotbal din România, pe anul 2020.

Din academiile de copii și juniori clasificate în 2019, un procent de 78% au punctaj mult mai bun în acest an. Ripensia este clubul cu creșterea cea mai mare, FC Viitorul rămâne lider național, FCSB și Dinamo ocupă pozițiile 2 respectiv 3, iar Sport Team este cea mai bine clasată instituție sportivă privată cu activitate exclusivă de copii și juniori.

FRF a demarat din 2019 procesul de clasificare pe baza standardelor de calitate a academiilor, cluburilor cu activitate de copii și juniori și centrelor pentru fotbal juvenil din România. Proiectul a fost configurat cu sprijinul companiei olandeze NMC Bright, cu peste 15 ani de experiență în evaluarea, clasificarea și activitatea de consultanță a academiilor europene.

În ediția 2020 a proiectului, cea de-a doua, un total de 69 de cluburi participante în competițiile de juniori FRF au fost clasificate, în urma cererii lor. Dintre acestea, 11 cluburi reprezintă premiere în sistemul de clasificare. Iată alte repere relevante ale noii clasificări:

Punctaje foarte mari la vârful clasamentului

Să descoperim acum rezultatele complete ale procesului de clasificare pentru academiile de copii și juniori – ediția 2020.

La vârful clasamentului putem observa faptul că FC Viitorul își păstrează poziția de lider național, chiar cu o ușoară creștere, urmat însă de academii care au crescut semnificativ ca punctaj față de anul trecut. Sport Team București rămâne cea mai bine clasată academie privată cu activitate exclusivă de copii și juniori, același loc 6 ca în 2019, dar cu un punctaj mult mai bun.

LocACADEMIEPunctaj 2020Punctaj 2019
1FC Viitorul93,4291,50
2FCSB88,1871,70
3FC Dinamo 194884,8674,50
4Concordia Chiajna84,8165,40
5Csikszereda Miercurea Ciuc83,9063,20
6Sport Team București83,3470,40
7Universitatea Craiova81,5977,10
8FC Voluntari81,1372,60
9ASU Politehnica Timișoara81,1056,50
10CFR Cluj80,1257,00
11UTA Arad79,7067,20
12Ripensia Timișoara78,3031,40
13Sepsi OSK Sf. Gheorghe74,8339,10
14Academica Clinceni74,0438,90
15Universitatea Cluj73,6057,90
16Kids Tâmpa Brașov72,9161,90
17LPS Bihorul Oradea72,9167,50
18AFC Astra72,4837,50
19Petrolul Ploiești71,8048,10
20LPS Iolanda Balas Buzău69,1658,10
21FC Botoșani68,2356,90
22Știința U Craiova68,2035,00
23Gaz Metan Mediaș67,77
24Academia Gică Popescu67,3364,70
25LPS Banatul Timișoara66,9065,40
26FC Rapid66,1343,40
27ACSM Politehnica Iași65,9051,80
28LPS Suceava65,1732,90
29ACS Viitorul Cluj Junior64,83
30AFC Hermannstadt63,75
31Progresul Spartac61,3438,40
32Chindia Târgoviște61,12
33Interstar Sibiu60,4551,80
34Farul Constanța60,1937,40
35SCM Râmnicu Vâlcea59,5046,50
36Campionii FC Argeș59,3024,00
37CSM Slatina58,50
38Daco-Getica București57,1038,40
39Gloria Buzău56,9050,80
40Luceafărul Drobeta53,3746,30
41Ardealul Cluj51,9054,70
42CSS Craiova48,7436,90
43LPS Cluj45,7635,20
44Metaloglobus Bucure;ti45,60
45CSS Lugoj43,3040,50
46CS CFR Simeria42,8045,50
47CSM Reșița42,4038,60
48Petrosport Ploiești42,3036,20
49CSS Târgoviște40,5845,80
50CSS Caransebeș39,3037,80

Cum se punctează academiile

Procedura de evaluare acoperă 7 domenii fundamentale pentru performanța în fotbalul juvenil, fiecare cu mai multe categorii.

Fiecare categorie este evaluată pe o scară de la 1 la 4 puncte. În același timp, fiecare categorie are o pondere diferită la evaluarea totală. Scorul final depinde de evaluarea tuturor categoriilor din 7 domenii, calculul final ținând cont atât de ponderea fiecărei categorii, cât și a domeniului general în scorul total.

Iată cele 7 domenii și ponderea lor la total (100%), fiecare academie putând obține maximum 100 de puncte:

  1. STRATEGIE ȘI FILOZOFIE 10,6 %
  2. ECHIPE ȘI JUCĂTORI 12,1%
  3. STAFF TEHNIC 19,4%
  4. STAFF SUPORT   6,8%
  5. ANTRENAMENTE ȘI MECIURI   9,7%
  6. INFRASTRUCTURĂ ȘI FACILITĂȚI 20,8%
  7. REZULTATE 20,6%

Despre clasificarea academiilor

Pentru Federația Română de Fotbal, dezvoltarea fotbalului la nivel de copii și juniori prin îmbunătățirea activității academiilor și creșterea standardului competițiilor reprezintă un obiectiv strategic. Investirea în centre de copii și juniori oferă oportunitatea ideală pentru descoperirea tinerelor talent care, integrate în sistemul competițional adecvat, contribuie direct la dezvoltarea fenomenului fotbalistic și oferă rezultatele sportive ale echipelor naționale pe care le doresc toți românii.

Clasificarea introdusă în fotbalul juvenil românesc se bazează pe criterii clare, evaluate pe o scară de la 1 la 4, și va duce atât la dezvoltarea pepinierelor fotbalistice, conferindu-le acestora reputația necesară pentru noi surse de finanțare, cât și la lărgirea bazinului de selecție în cadrul comunităților, fixând premisele performanței pe termen lung.

Sursa: FRF.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Vă rugăm să introduceți numele dvs. aici