Casa Fotbalului a găzduit luni, 24 august, tragerea la sorți în urma căreia am aflat programul sezonului regular din Liga 2, ediția 2020-2021.

În sezonul 2020-2021 al competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor vor evolua 21 de echipe.  Comitetul Executiv al FRF a validat în ședința de marți, 18 august, noul format competițional al Ligii 2. Astfel, în ediția 2020/2021, ce va debuta la data de 29 august, echipele participante vor juca fiecare cu fiecare o singură dată în sezonul regular, urmând ca apoi să fie repartizate, pe baza clasamentului, în cea de-a doua fază a competiției, play-off sau play-out.

La fel ca în ediția recent încheiată, primele 6 clasate își vor disputa locurile de promovare într-un play-off. De această dată, partidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1.

Echipele din play-out-ul ediției 2020-2021 a Ligii 2 vor fi împărțite în două grupe, A și B. Grupa A din play-out va avea 7 echipe, în timp ce grupa B va avea 8 echipe, urmând a se disputa câte un singur joc între participante. Din grupa A vor retrograda în Liga 3 locurile 6 și 7, din grupa B vor retrograda locurile 6, 7 și 8.. Cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj pentru menținerea în Liga 2.

Dacă se retrag echipe în timpul sezonului regular, numărul de retrogradate se va micșora corespunzător, însă împărțirea în cele două grupe se va face în același mod, luând în considerare locurile echipelor retrase ca fiind ultimele.

În ceea ce priveşte regulile de vârstă în Liga 2, din sezonul 2020-2021, prin decizia Comitetului Executiv din 14 ianuarie 2020, la care s-a adăugat şi modificarea art. 45, alin.10 şi 11 din ROAF, aşa cum a fost adoptată în şedinţa Comitetului Executiv al FRF din 3 august 2020, echipele din acest eşalon sunt oblígate să folosească efectiv pe toată durata jocurilor din campionat, un jucător de U19 și unul de U21, format la nivel naţional, eligibil pentru echipele naţionale ale României.

LIGA 2 CASA PARIURILOR, EDIȚIA 2020-2021 | PROGRAMUL SEZONULUI REGULAR


ETAPA 1
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – FOTBAL CLUB RAPID
CSM SLATINA – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
U CRAIOVA 1948 SA – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
FC PETROLUL PLOIEȘTI – AFC FARUL CONSTANȚA
CS AEROSTAR BACĂU – FC UNIVERSITATEA CLUJ
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – CS MIOVENI
SCM GLORIA BUZĂU – CS CONCORDIA CHIAJNA
AFC UNIREA SLOBOZIA – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
— CSM REȘIȚA STĂ —

ETAPA 2
FOTBAL CLUB RAPID – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC UNIREA SLOBOZIA
CS MIOVENI – SCM GLORIA BUZĂU
FC UNIVERSITATEA CLUJ – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
AFC FARUL CONSTANȚA – CS AEROSTAR BACĂU
CSM REȘIȚA – FC PETROLUL PLOIEȘTI
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – U CRAIOVA 1948 SA
AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – CSM SLATINA
— AFC RIPENSIA TIMIȘOARA STĂ —

ETAPA 3
CSM SLATINA – FOTBAL CLUB RAPID
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU
U CRAIOVA 1948 SA – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
FC PETROLUL PLOIEȘTI – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
CS AEROSTAR BACĂU – CSM REȘIȚA
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFC FARUL CONSTANȚA
SCM GLORIA BUZĂU – FC UNIVERSITATEA CLUJ
AFC UNIREA SLOBOZIA – CS MIOVENI
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – CS CONCORDIA CHIAJNA
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
— AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC STĂ —


ETAPA 4
FOTBAL CLUB RAPID – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
CS CONCORDIA CHIAJNA – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
CS MIOVENI – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
FC UNIVERSITATEA CLUJ – AFC UNIREA SLOBOZIA
AFC FARUL CONSTANȚA – SCM GLORIA BUZĂU
CSM REȘIȚA – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
AFC RIPENSIA TIMIȘOARA – CS AEROSTAR BACĂU
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – FC PETROLUL PLOIEȘTI
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – U CRAIOVA 1948 SA
CSM SLATINA – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
— AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI STĂ —

ETAPA 5
ACS FOTBAL COMUNA RECEA
– FOTBAL CLUB RAPID
U CRAIOVA 1948 SA – CSM SLATINA
FC PETROLUL PLOIEȘTI – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
CS AEROSTAR BACĂU – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
SCM GLORIA BUZĂU – CSM REȘIȚA
AFC UNIREA SLOBOZIA – AFC FARUL CONSTANȚA
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – FC UNIVERSITATEA CLUJ
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – CS MIOVENI
AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – CS CONCORDIA CHIAJNA
— ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU STĂ —


ETAPA 6
FOTBAL CLUB RAPID – CS CONCORDIA CHIAJNA
CS MIOVENI – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
FC UNIVERSITATEA CLUJ – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
AFC FARUL CONSTANȚA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
CSM REȘIȚA – AFC UNIREA SLOBOZIA
AFC RIPENSIA TIMIȘOARA – SCM GLORIA BUZĂU
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – CS AEROSTAR BACĂU
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – FC PETROLUL PLOIEȘTI
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – U CRAIOVA 1948 SA
— CSM SLATINA STĂ —

ETAPA 7
U CRAIOVA 1948 SA – FOTBAL CLUB RAPID
FC PETROLUL PLOIEȘTI – CSM SLATINA
CS AEROSTAR BACĂU – ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
SCM GLORIA BUZĂU – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
AFC UNIREA SLOBOZIA – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – CSM REȘIȚA
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – AFC FARUL CONSTANȚA
AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – FC UNIVERSITATEA CLUJ
CS CONCORDIA CHIAJNA – CS MIOVENI
ACS FOTBAL COMUNA RECEA STĂ


ETAPA 8
FOTBAL CLUB RAPID – CS MIOVENI
FC UNIVERSITATEA CLUJ – CS CONCORDIA CHIAJNA
AFC FARUL CONSTANȚA – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
CSM REȘIȚA – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
AFC RIPENSIA TIMIȘOARA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – AFC UNIREA SLOBOZIA
AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – SCM GLORIA BUZĂU
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
CSM SLATINA – CS AEROSTAR BACĂU
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – FC PETROLUL PLOIEȘTI
— U CRAIOVA 1948 SA STĂ —

ETAPA 9
FC PETROLUL PLOIEȘTI – U CRAIOVA 1948 SA
CS AEROSTAR BACĂU – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – CSM SLATINA
SCM GLORIA BUZĂU – ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU
AFC UNIREA SLOBOZIA – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – CSM REȘIȚA
CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC FARUL CONSTANȚA
CS MIOVENI – FC UNIVERSITATEA CLUJ
— FOTBAL CLUB RAPID STĂ —


ETAPA 10
FOTBAL CLUB RAPID – FC UNIVERSITATEA CLUJ
AFC FARUL CONSTANȚA – CS MIOVENI
CSM REȘIȚA – CS CONCORDIA CHIAJNA
AFC RIPENSIA TIMIȘOARA – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – AFC UNIREA SLOBOZIA
CSM SLATINA – SCM GLORIA BUZĂU
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
U CRAIOVA 1948 SA – CS AEROSTAR BACĂU
— FC PETROLUL PLOIEȘTI STĂ —

ETAPA 11
FC PETROLUL PLOIEȘTI – FOTBAL CLUB RAPID
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – U CRAIOVA 1948 SA
SCM GLORIA BUZĂU – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
AFC UNIREA SLOBOZIA – CSM SLATINA
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
CS MIOVENI – CSM REȘIȚA
FC UNIVERSITATEA CLUJ – AFC FARUL CONSTANȚA
— CS AEROSTAR BACĂU STĂ —


ETAPA 12
FOTBAL CLUB RAPID – AFC FARUL CONSTANȚA
CSM REȘIȚA – FC UNIVERSITATEA CLUJ
AFC RIPENSIA TIMIȘOARA – CS MIOVENI
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CS CONCORDIA CHIAJNA
AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
CSM SLATINA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – AFC UNIREA SLOBOZIA
U CRAIOVA 1948 SA – SCM GLORIA BUZĂU
FC PETROLUL PLOIEȘTI – CS AEROSTAR BACĂU
— ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA STĂ —

ETAPA 13
CS AEROSTAR BACĂU – FOTBAL CLUB RAPID
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – FC PETROLUL PLOIEȘTI
AFC UNIREA SLOBOZIA – U CRAIOVA 1948 SA
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – CSM SLATINA
AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU
CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
CS MIOVENI – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
FC UNIVERSITATEA CLUJ – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
AFC FARUL CONSTANȚA – CSM REȘIȚA
— SCM GLORIA BUZĂU STĂ —


ETAPA 14
FOTBAL CLUB RAPID – CSM REȘIȚA
AFC RIPENSIA TIMIȘOARA – AFC FARUL CONSTANȚA
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – FC UNIVERSITATEA CLUJ
AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – CS MIOVENI
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – CS CONCORDIA CHIAJNA
CSM SLATINA – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
U CRAIOVA 1948 SA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
FC PETROLUL PLOIEȘTI – SCM GLORIA BUZĂU
CS AEROSTAR BACĂU – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
— AFC UNIREA SLOBOZIA STĂ —

ETAPA 15
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – FOTBAL CLUB RAPID
SCM GLORIA BUZĂU – CS AEROSTAR BACĂU
AFC UNIREA SLOBOZIA – FC PETROLUL PLOIEȘTI
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – U CRAIOVA 1948 SA
AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
CS CONCORDIA CHIAJNA – CSM SLATINA
CS MIOVENI – ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU
FC UNIVERSITATEA CLUJ – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
AFC FARUL CONSTANȚA – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
CSM REȘIȚA – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
— FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI STĂ —


ETAPA 16
FOTBAL CLUB RAPID – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CSM REȘIȚA
AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – AFC FARUL CONSTANȚA
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – FC UNIVERSITATEA CLUJ
CSM SLATINA – CS MIOVENI
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – CS CONCORDIA CHIAJNA
U CRAIOVA 1948 SA – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
FC PETROLUL PLOIEȘTI – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
CS AEROSTAR BACĂU – AFC UNIREA SLOBOZIA
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – SCM GLORIA BUZĂU
— CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU STĂ —

ETAPA 17
SCM GLORIA BUZĂU – FOTBAL CLUB RAPID
AFC UNIREA SLOBOZIA – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – CS AEROSTAR BACĂU
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – FC PETROLUL PLOIEȘTI
CS CONCORDIA CHIAJNA – U CRAIOVA 1948 SA
CS MIOVENI – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
FC UNIVERSITATEA CLUJ – CSM SLATINA
AFC FARUL CONSTANȚA – ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU
CSM REȘIȚA – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
AFC RIPENSIA TIMIȘOARA – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
— AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE STĂ —


ETAPA 18
FOTBAL CLUB RAPID – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – CSM REȘIȚA
CSM SLATINA – AFC FARUL CONSTANȚA
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – FC UNIVERSITATEA CLUJ
U CRAIOVA 1948 SA – CS MIOVENI
FC PETROLUL PLOIEȘTI – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
CS AEROSTAR BACĂU – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
SCM GLORIA BUZĂU – AFC UNIREA SLOBOZIA
— CS CONCORDIA CHIAJNA STĂ —

ETAPA 19
AFC UNIREA SLOBOZIA – FOTBAL CLUB RAPID
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – SCM GLORIA BUZĂU
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – CS AEROSTAR BACĂU
CS CONCORDIA CHIAJNA – FC PETROLUL PLOIEȘTI
FC UNIVERSITATEA CLUJ – U CRAIOVA 1948 SA
AFC FARUL CONSTANȚA – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
CSM REȘIȚA – CSM SLATINA
AFC RIPENSIA TIMIȘOARA – ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
— CS MIOVENI STĂ —


ETAPA 20
FOTBAL CLUB RAPID – AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI
ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
CSM SLATINA – AFC RIPENSIA TIMIȘOARA
ACS FOTBAL COMUNA RECEA – CSM REȘIȚA
U CRAIOVA 1948 SA – AFC FARUL CONSTANȚA
FC PETROLUL PLOIEȘTI – CS MIOVENI
CS AEROSTAR BACĂU – CS CONCORDIA CHIAJNA
ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE
SCM GLORIA BUZĂU – CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU
AFC UNIREA SLOBOZIA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI
— FC UNIVERSITATEA CLUJ STĂ —

ETAPA 21
FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – FOTBAL CLUB RAPID
CS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU – AFC UNIREA SLOBOZIA
AFC TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – SCM GLORIA BUZĂU
CS CONCORDIA CHIAJNA – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA
CS MIOVENI – CS AEROSTAR BACĂU
FC UNIVERSITATEA CLUJ – FC PETROLUL PLOIEȘTI
CSM REȘIȚA – U CRAIOVA 1948 SA
AFC RIPENSIA TIMIȘOARA – ACS FOTBAL COMUNA RECEA
AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CSM SLATINA
AFC DUNĂREA 2005 CĂLĂRAȘI – ACS VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU
— AFC FARUL CONSTANȚA STĂ —

Sursa: FRF.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Vă rugăm să introduceți numele dvs. aici