Chindia Târgoviște a câștigat clar meciul cu CS Mioveni, din prima manșă a barajului pentru Liga 1 și a arătat că există totuși o diferență sesizabilă față de echipele de Liga 2.

Gazdele au cerut penalty în minutul 2, dar arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue. În minutul 14, Chindia a deschis scorul prin Bic, după o centrare a lui Yameogo. Același Yameogo a ratat o șansă câteva minute mai târziu, iar Vadim Rață a șutat în brațele portarului.

Chindia Târgoviște – CS Mioveni 2-0, în prima manșă a barajului. Totul se decide pe 12 august

În partea secundă, tot jucătorul din Burkina Faso l-a făcut pe portarul Mioveniului să intervină spectaculos, iar apoi a venit și prima ocazie mai serioasă a echipei lui Claudiu Niculescu, prin Massaro.

Tot Chindia a fost mai periculoasă, dar Berisha a luftat din câțiva metri, iar mai târziu Aioani a “furat” pasa lui Massaro în fața porții. În minutul 74, Chindia și-a dublat avantajul prin Ivancic, care a reluat din apropiere centrarea lui Martac, ușor deviată.

Până la final, gazdele au mai avut o bară, prin Florea, iar Chindia – Mioveni s-a terminat 2-0.

Returul CS Mioveni – Chindia Târgoviște se va disputa pe 12 august, de la ora 18:30.